5 KRYPTYS BŪSTO NT RINKAI 2020-IESIEMS

1. Stabili NT būsto rinka su kiek lėtesniu augimu;

2. Naujų lokacijų didmiesčiuose paieška ir nauji projektai jose;

3. Sumažėjęs bankų finansavimas pristabdys dalį numatytų plėtoti projektų;

4. Stebėjimo fazė – mokestinės reformos ir NŽT neapibrėžtumas;

5. Teigiamas konkurencinės aplinkos poveikis naujoms pardavimų idėjoms.


  • Būsto rinka 2020 metais įžengs į stabilizacijos periodą, kuriame pirkėjai pagrindinį dėmesį sutelks į kokybės, vietos, patikimo plėtotojo parametrus. Visgi, susitraukusi bankų konkurencija, o tuo pačiu ir NT plėtotojų bei statybos sektoriaus finansavimas, dalį numatytų plėtoti projektų pristabdys arba plėtotojai turės rasti alternatyvių finansavimo šaltinių.
  • Žemės sklypų, atitinkančių pirkėjų lūkesčius (susijusius su vieta), trūkumas akivaizdžiai juntamas rinkoje. Neapibrėžtumas su NŽT tęsiasi jau kelinti metai ir žemės sklypų, tinkamų būsto plėtrai trūkumo pasekmės pasijaus jau 2020 metais.
  • 2020 metais toliau vyraus teritorijų regeneracija į kitą paskirtį. Anksčiau miestuose vyravusios pramoninės teritorijos užleis vietą būsto plėtrai. Ilgalaikės Lietuvos pagrindinių miestų plėtros vizijos sufleruos plėtotojams ateities plėtros kryptis: Vilniuje – pietinė miesto dalis (Stoties rajonas, Naujininkai) ir „Audėjo“ / Markučių / artimojo Užupio teritorijos. Kaune – teritorijos prie Neries ir Nemuno sankirtos bei kairysis Nemuno krantas ateityje pasikeis neatpažįstamai dėl ketinimų pradėti plėtoti komercinius ir būsto projektus. Klaipėdos miegantis potencialas gali būti pažadintas miesto savivaldai apsisprendus dėl Jūros vartų ir Mėmelio miesto projektų plėtros gairių ir perspektyvų.
  • Plėtotojai, dirbdami stiprėjančios konkurencinės aplinkos ir mažėjančių maržų sąlygomis, norės išsiskirti ir naujomis pardavimų idėjomis bei priemonėmis. Tai pagyvins būsto rinką, kuri taps dar labiau matoma ir aptarinėjama.


APIE 2019 – uosius:

  • Pirmieji 2019 m. mėnesiai nustebino NT rinkos dalyvius (plėtotojus, pardavėjus) neįprastai dideliu gyvenamojo būsto pirkėjų aktyvumu, kas dažniausiai I-am metų ketvirčiui nebūdinga. Toks aktyvus pirkėjų užduotas tempas išliko iki pat metų pabaigos, tad 2019 m. daugeliui NT plėtotojų, o ir visai rinkai bus rekordiniai (pirkimais ir pardavimais). Gyvenamojo NT kainų pokytis (apie 6 proc.) atitinkamai sureagavo į augančius ekonomikos rodiklius ir gyventojų pajamas, kas NT rinką išlaikė sveiką ir konkurencingą.
  • Didžiausias pirkėjų aktyvumo motyvas – Lietuvoje augančios gyventojų pajamos (didėjantis darbo užmokestis), o taip pat vis dar palankios skolinimosi sąlygos būstui įsigyti. Tikėtina, kad 2018 m. IV ketv. – 2019 m. I ketv. potencialiems pirkėjams įvyko tam tikras psichologinis lūžis, kad „krizė“, kurios nežinia kodėl taip dalis laukė, visgi artimiausiu metu nepasirodys. Ekonomistai ir NT rinkos ekspertai savo įžvalgomis bei komentarais tinkamai edukavo didžiąją dalį potencialių pirkėjų apie augančią Lietuvos ekonomiką ir tokiu laikotarpiu mažėjančias nuostolingo NT įsigijimo grėsmes. Tuo tarpu plėtotojai, taip pat matydami ekonomikos augimo rodiklius, pirkėjų lūkesčių, t.y. būsto paklausos augimą, rinkai pateikė daugiau naujų projektų, kurie taipogi paskatino pirkėjų aktyvumą.
  • 2019 m. NT plėtotojams dalį numatytų plėtoti projektų pristabdė susitraukusi bankų konkurencija, kuri smarkiai įtakojo ir NT plėtotojų bei statybos sektoriaus finansavimą.
  • 2019 m. tendencijos - augo naujų gyvenamojo būsto projektų koncentracija miesto centrinėje dalyje. Taip pat pastebima ir auganti naujo būsto su pilna vidaus apdaila paklausa - (mūsų vertinimu) jau apie 20-25 proc. naujo būsto pirkėjų nori įsigyti butą su pilna apdaila.


Sekite NT naujienas