Verta žinoti: būstas kaip investicija

Verta žinoti: būstas kaip investicija

Nekilnojamojo turto konsultacijų kompanijos „Re&Solution” gyvenamojo NT grupės vadovas, Darius Ringaitis pabrėžia, jog konsultuodami investicijų į būstą klausimais, „Re&Solution” ekspertai vadovaujasi taisykle, jog į būstą investuoti reikėtų tik, jei jis reikalingas, ir naudotis atsakingo skolinimosi taisyklėmis.

“Mes už tvarią rinką, - sako Darius ir tuo pačiu juokauja, kad Lietuvoje ekspertų, žinančių garantuotus būdus, kaip uždirbti iš NT, yra maždaug tiek pat, kiek ir krepšinio žinovų. 

„Iki 2008-ųjų kone kas antras uždirbantis vilnietis buvo pasišovęs susikrauti turtus iš butų, pirktų už pigias paskolas, tačiau dauguma investiciniais tikslais būstą perkančių pirkėjų kartoja tas pačias klaidas: neįvertina paskolos įmokų pokyčių, pajamas skaičiuoja kaip pelną, pamiršta nusidėvėjimą, o numatyti rinkos tendencijas po dešimties metų, deja, labai sudėtinga“, - sako Darius. „Nežinau tokio būsto objekto, kurio vertė ilgalaikėje perspektyvoje gali tik kilti: ji visada svyruos ir priklausys nuo aibės įvairių aplinkybių, pradedant ekonominėmis ir demografinėmis, baigiant subjektyviais faktoriais“, - sako jis. Todėl svarstantiems būstą kaip investiciją, D. Ringaitis pirmiausiai kviečia pasikonsultuoti ir tada įvertina galimą investicijų grąžą. 

Esant rinkos pokyčiams

Perkant gyvenamąjį NT kaip investiciją visada reikia įvertinti „kas, jeigu...“. Galbūt pirkėjas ateityje neturės galimybės išlaikyti įsigytą turtą arba norės jį pakeisti kitu, todėl jis turi būti tikras turto likvidumu ir įvertinti riziką esant rinkos pokyčiams.

„2008-ųjų ekonominis nuosmukis parodė, kad visi gyvenamojo NT negali turėti vienodą jautrumą rinkos pokyčiams, t.y., turėti vienodą likvidumą bei kainos kritimo intervalą. Lygiai taip pat negalima lyginti to paties tipo būsto tarpusavyje, jei jie skirtingose vietose.“ – sako ekspertas.

Kalbant apie kainų svyravimą sunkmečiu, „Re&Solution” vertintų kiekvieną rajoną atskirai pagal tris kriterijus: būsto tipą, kainos pokyčio tikimybę bei likvidumą. „Kaip pavyzdį paimkime Žvėryno rajoną Vilniuje, kur turime daugiausiai skirtingų būsto tipų vienoje vietoje. Tikėtina, kad labiausiai svyruotų nedidelių, iki 60 kv. m, butų kainos, tačiau jų likvidumas - geriausias. Mažiausiai jautrūs rinkos pokyčiams būtų individualūs namai: tvarioje rinkoje jų kainos stabilios ir pakankamai geras likvidumas.“ – komentuoja Darius.

Apibendrinant galima sakyti, kad jautriausiai į rinkos pokyčius reaguoja ir yra dinamiškiausias – nedidelių butų segmentas. Pasak D. Ringaičio, jį, kaip investiciją, dažniausiai renkasi nuosavą būstą jau turintys gyventojai.