Patarimai planuojantiems investuoti į nekilnojamąjį turtą: 2 dalis

Patarimais, planuojantiems investuoti į nekilnojamąjį turtą, dalinasi „Re&Solution“ gyvenamojo NT grupės vadovas Darius Ringaitis  (kalbina žurnalas „Valstybė“)

Ar be Žvėryno ir Valakampių Vilniuje dar yra rajonų, ar atskiros teritorijos, kur galima statyti prabangų namą, nebijant, kad jis dėl vietos praras vertę?

Kiekviename mikrorajone galima rasti unikalų sklypą, tinkantį prabangiam namui, kuris gali būti gerokai patrauklesnis už kai kurias Žvėryno ir Valakampių lokacijas.

Šiuo metu galima išskirti Laurų ir Gulbinų gyvenvietes (su savo infrastruktūra, uždaromis teritorijomis), kurios vertinamos aukščiau nei Žvėrynas ir Valakampiai.

Kokį prabangiausią namą bei už kiek Jums pavyko parduoti per pastaruosius trejetą metų? Kokie veiksniai, Jūsų nuomone, lėmė tokią jo kainą?

Namo kaina viršijo 1 mln. eurų. Didelei kainai įtakos pirmiausia turėjo vieta (viena iš aukščiau aptartų gyvenviečių), namo architektūra, taip pat vidaus ir išorės sprendiniai.

Kokią įtaką namo kainai daro jį supanti aplinka? Pavyzdžiui, kiek gali skirtis kaina to paties namo, esančio gatvėje, kuri suprojektuota laikantis bendrų principų, o namai suderinti vienas su kitu siekiant estetinio architektūros vaizdo, nuo to paties namo, kuris pastatytas eklektiškoje aplinkoje, kurioje nėra įgyvendinti bendri architektūriniai sprendimai? 

Aplinka turi labai didelę reikšmę ir sunku atsakyti į šį klausimą skaičiais. Manau, kainų skirtumai gali siekti iki 20 proc.

Dalis NT rinkos dalyvių teigia, kad Vilniaus centre auga prabangaus būsto pasiūla - dalis turtingų žmonių iš užmiestyje esančių namų, grįžta į centrą, nes tokiu būdu išvengia gyvenimo kamščiuose. Ar sutinkate su tokia prielaida, o gal turite savo paaiškinimą, kodėl Vilniaus centre auga prabangaus NT kainos?

Dalis tiesos teiginyje yra – taip, turtingi žmonės grįžta į miestą, bet tikrai ne dėl kamščių. Tai labiau susiję su šeimos poreikiais. Kol vaikai maži, gyvenimas prabangiame, dideliame (pavyzdžiui, 400 kv. m) name yra patogus. Nuosavas kiemas, pirtys, baseinai, šalia – dviračių takai, miškas, gal net ežeras ar upė ir t. t. Svarstymai grįžti į miestą prasideda, kai vaikai tampa paaugliais ir jiems reikia miesto.

Kitas scenarijus – kai vaikai suauga ir išeina iš tėvų namų. Daugumai porų 400–600 kv. m ploto namai yra per dideli. Ypač, kai abu žmonės yra veiklūs. Jiems darbo dienas patogiau leisti mieste, o savaitgaliui paprasta išvykti prie jūros, į sodybas, trumpas keliones į užsienį ir pan. Kitas dažnas, nemalonus aspektas, kuris turi įtakos kraustymuisi iš didelių namų į butus – skyrybos.

Centre kainos auga, nes tiek pasiturintys asmenys, tiek jauni specialistai yra pakankamai išprusę NT vertės klausimais ir supranta, kad vieta – vienas svarbiausių aspektų, lemiančių vertės išlaikymą. Susidaro pakankamai didelė paklausa, o vieta yra ribota: senamiestis – ne guminis.

Kadangi šiuo metu ekonomika auga, pinigų rinkoje yra, skolinimosi iš bankų sąlygos pakankamai patrauklios – atsiranda daug pirkėjų, norinčių ir galinčių sau leisti įsigyti santykinai brangų NT centre ar senamiestyje.

Kokie, Jūsų bendrovės ekspertų nuomone, penki, šiuo metu realizuojami ar artimiausiu metu pasieksiantys rinką NT projektai Vilniaus mieste gali būti įvardinti kaip patraukliausi būsto (namo, kotedžo, buto) projektai?

Tarp patraukliausių Vilniaus būsto projektų šiuo metu įvardintume šiuos: „Misionierių sodai“, „Pliaterių rūmai“, „Užupio vartai“, „Šaltinių namai“, „Pilies apartamentai“.

Didžiausią įtaką šių gyvenamojo būsto projektų patrauklumui daro jų vieta: arti miesto centro, Senamiesčio, greta – puiki socialinė infrastruktūra. Taip pat patrauklumą didina kokybiški architektūriniai, inžineriniai, techniniai sprendimai, atitinkantys miesto konversiją. Galiausiai rinkoje tiesiog yra atsiradusi nemaža būtent tokio tipo projektų paklausa.

Kokie, Jūsų bendrovės ekspertų nuomone, trys šiuo metu realizuojami ar artimiausiu metu pasieksiantys rinką NT projektai Klaipėdoje / Pajūryje gali būti įvardinti, kaip patraukliausi būsto (namo, kotedžo, buto) projektai?

Pajūryje – „Kuršių vilos“ (Palanga), „Preilos krantas“ (Preila). Tai unikalioje vietoje esantys projektai, kurie, be to, pasižymi išskirtine Pajūriui ir Neringai būdinga architektūra.