Faktoriai lemiantys gyvenamojo NT vertę

Faktoriai lemiantys gyvenamojo NT vertę

Renkantis gyvenamąjį NT svarbu ne tik kaina ir vieta, bet ir jo kokybė bei taikomos garantijos. Kokybe apibūdinama pastato būklė ir statyboms naudotos medžiagos. Todėl rekomenduojama būstą rinktis konsultuojantis su nepriklausomais specialistais, kurie galėtų įvertinti ir pasakyti, kiek reikės papildomų investicijų būsto kokybei išlaikyti ar pagerinti. 

Gyvenamasis NT, kaip ir kiekvienas materialus turtas dėvisi ir reikalauja priežiūros. Kiekvieno gyvenamojo būsto „gyvavimo laiką“ iš esmės lemia keli faktoriai: 

  • statybos kokybė
  • inžineriniai sprendimai
  • priežiūros forma ir kokybė.

„Nesuklysiu pasakęs, kad nemažai įtakos daugiabučio „gyvavimo laikui“, ypač senesnės statybos, turi ir jo bendrija: efektyviai veikiančios bendrijos valdomą daugiabutį senesniuose rajonuose paprastai atskirsi plika akimi“, - sako D. Ringaitis. 

„Re&Solution“ vertinimu, aukščiausi priežiūros ir remonto kaštai tenka individualių namų savininkams, nes kaštai neišdalijami, be to, tenka rūpintis ir visa sklypo teritorija. Dažnai šiuo atveju individualūs sprendimai priklauso nuo inžinerinės infrastruktūros, jos priežiūros. Todėl ateityje tai bus pagrindiniai namą ir kotedžą palydintys atributai. Bendrasavininkams, gyvenantiems daugiabučiuose ar kotedžuose, remontuoti bendras erdves tenka dažniau, tačiau jie dalinasi ir remonto bei priežiūros kaštus. 

D. Ringaičio manymu, būtent todėl inžineriniai sprendimai, lemiantys būsto priežiūrą ir išlaikymą, turi vis daugiau reikšmės renkantis būstą – juos įvertina apie 90 proc. pirkėjų. Atitinkamai didesnį dėmesį moderniems inžineriniams sprendimams turėtų skirti ir vystytojai, nes augant naujų butų pasiūlai Vilniaus centre tai būtų svarbus konkurencinis pranašumas.    

„Numatyti ilgalaikę būsto kainos tendenciją galima, tik įvertinus aibę įtakos faktorių, lemiančių konkretaus būsto vertę: nuo kriminogeninės padėties rajone iki naujai nutiesto kelio. Tarkime, laiptinės remontas ar šlagbaumo įrengimas prie įvažiavimo kainuos vieną kitą tūkstantį eurų, tačiau buto vertę pakels gal net dešimčia eurų.“ – sako Darius.