Energinės klasės ribojimai NT kainų neišaugins

Energinės klasės ribojimai NT kainų neišaugins

Šalies nekilnojamojo turto plėtotojai teigia, kad techninis reikalavimas nuo 2016 metų statyti ne žemesnės nei A energinio efektyvumo klasės pastatus, jų statybos kaštus gali išauginti iki 15 proc., tad atitinkamai didinti ir naujos statybos būsto pasiūlos kainas. Vis dėlto, įžvelgti prielaidų naujos statybos būsto kainų augimui ateityje būtų sunku. Turėtų kartotis 2013-ųjų situacija, kai plėtotojai skubėjo gauti statybos leidimų žemesnės energetinės klasės pastatams.

Pirmiausia reikia pastebėti, kad nors šių metų antroje pusėje naujos statybos butų pardavimai Vilniuje stabilizavosi, naujų projektų skaičius rinkoje ir toliau sparčiai pildėsi. Tai signalizuoja apie naujų butų vidutinės kainos augimo tempų mažėjimą ar stabilizaciją artimiausiu metu. Šiemet sparčiai augęs neparduotų butų skaičius Vilniuje ženkliai nesumažės ir 2015 metais, nes pardavimai yra gerokai sulėtėję. Būtent dėl šios priežasties kitais metais plėtotojai turėtų lėtinti ir naujų daugiabučių statybos tempus, kurie šiuo metu yra labai spartūs.

Atsižvelgus į šias prielaidas, galima prognozuoti, kad kitąmet naujos statybos butų vidutinės kainos Vilniuje turėtų išlikti stabilios arba augti ne daugiau infliacijos lygio. Prielaidos kainų augimui 2015 metais galėtų būti nebent išorinės arba teisinės – Lietuvoje nuo 2016 metų bus išduodami statybos leidimai tik ne žemesnės nei A klasės energetinio efektyvumo pastatams, kurių statyba yra gerokai brangesnė už šiuo metu leidžiamų statyti ir rinkoje dominuojančių B klasės daugiabučių, tad ir pardavimo kaina atitinkamai 10–20% didesnė.

Vis dėlto, prognozuojame, kad kitąmet plėtotojai skubės gauti daugiau statybos leidimų B energetinės klasės daugiabučiams, kuriuos galės statyti ir 2016 metais bei vėliau. Panaši situacija buvo ir 2013 metais, kuomet ketvirtadaliu augo išduodamų statybos leidimų skaičius. Tai atspindėjo nuo 2014 metų pradžios Lietuvoje įsigaliojusį draudimą plėtoti žemesnės nei B klasės energetinio efektyvumo pastatus. Todėl ir 2015 metais tikėtina, kad statybos leidimų išdavimo tempai sparčiai augs, nes plėtotojai sieks užsitikrinti galimybę ir ateityje statyti B klasės daugiabučius.

Kaip patvirtina advokatė Simona Oliškevičiūtė-Cicėnienė, „Raidla Lejins & Norcous“ Nekilnojamojo turto ir infrastruktūros departamento vadovė, su iki 2016 metų gautais statybos leidimais žemėsnės energinės klasės daugiabučius plėtotojai galės statyti neribotą laiką.

Teisės aktų nuostatos, įpareigojančios nuo 2016 metų statyti ne mažesnės nei A naudingumo klasės pastatus yra siejamos būtent su statybą leidžiančio dokumento išdavimo momentu (arba statybos darbų pradžia, jei statybai nėra reikalingas statybą leidžiantis dokumentas). Reglamentas nenurodo jokių atvejų, kada būtų privaloma pakeisti pastato projektinę dokumentaciją (numatyti aukštesnę energinio naudingumo klasę), jei šios pagrindu jau yra išduotas galiojantis statybą leidžiantis dokumentas. Pažymėtina ir tai, jog nuo 2014 metų šalyje įsigaliojusi Statybos įstatymo redakcija panaikino statybą leidžiančių dokumentų galiojimo terminus, t. y. dabar jie galioja neterminuotai“,sako p. Oliškevičiūtė-Cicėnienė.

Prognozuojame, kad šiemet Lietuvoje iš viso turėtų būti išduoti 5900 statybos leidimai naujiems gyvenamiesiems pastatams, kitąmet šis skaičius turėtų išaugti iki 7100, o 2016 metais – gerokai sumažėti iki 6100. Statistikos departamento duomenimis, praėjusiais metais išduotas 6571 toks leidimas, o 2012 metais – 5378.